Wilk ten z Wilczych Gór

Jest w sieci dobry film o wilkach, na platformie  youtube. Tytuł „Wielka trójka: wilk”. Pewno inne filmy są o niedźwiedziu i rysiu, bo polska „wielka trójka” to niedźwiedź, wilk i ryś – nasi leśni dominatorzy. Ja chętnie dopisuję do tych mocarzy ich mniejszych ale równie ważnych „kolegów”: żbika, wydrę, kunę i gronostaja, orła przedniego, orłana bielika, orlika, węża eskulapa, żmiję….  Trochę się zagalopowałem w listę drapieżników, bo przecież w Polsce ich znajdziemy jeszcze mnogość!

Ale z nich wszystkich najbardziej „pod górkę” ma wilk. Co można powiedzieć o nim dobrego?

  1. Wilczyca wykarmiła Romulusa i Remusa.
  2. Wilk został najlepszym przyjacielem człowieka jako ….udomowiony pies i wiernie mu służy od 15 000 lat.
  3. Najlepsza polska jazda – husaria używała do ozdoby na pancerzach skór lamparcich i tygrysich, ale pocztowi husarze nosili na pancerzach skóry wilków (lub niedźwiedzi).
  4. Nasze babcie i mamy cieszą się gdy mamy „wilczy apetyt”

A co złego?

Mnóstwo:

  1. Wilk zjadł Czerwonego Kapturka i babcię i Pana leśniczego co wyciął Puszcze Białowieską…
  2. Czasem człowiek człowiekowi wilkiem…
  3. Zagryza mnóstwo jeleni , saren i dzików…. czyli szkodnik….
  4. Zagryza mnóstwo owiec i baranów…. czyli rabuś i szkodnik….
  5. Napad na ludzi i czasem ich je…. czyli potencjalny morderca….

Zresztą film o tym opowiada szczegółowo:

Mnie z czasów studiów zostało w głowie, że od czasów zakończenia II wojny światowej wilki nigdy nie zjadły w Polsce człowieka, ale za to rocznie mamy kilkaset pogryzień przez  psy i bywają przypadki pogryzień śmiertelnych. I jeszcze pamiętam powiedzenie, że wilk hoduje jelenie. I wierzę w to mając nadzieję, że światli ludzie pozwolą wilkom w Wilczych Górach żyć spokojnie. Kto pierwszy zadzwoni do mnie na 668356773 i wytłumaczy, co oznacza, że wilk hoduje jelenie dostanie piękny album o Reliktowej Puszczy Karpackiej. Mam 1 album!